Jeden dzień spóźnienia to strata macierzyńskiego
Świadczenia | Zdaniem sądów pracy przepisy o rocznych urlopach po urodzeniu dziecka są zbyt rygorystyczne – skierowały je więc do Trybunału Konstytucyjnego.
Chodzi o obowiązujące od czerwca 2013 r. przepisy, w myśl których ubezpieczony rodzic po urodzeniu czy adoptowaniu dziecka ma prawo do 20 tygodni podstawowego i sześciu tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Poza tym może złożyć wniosek o kolejne 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. Wystarczy jednak, że wniosek o udzielenie kolejnej części urlopu trafi do pracodawcy czy ZUS o jeden dzień za późno, by rodzic stracił przywileje.
Blankietowe przepisy
Zasady starania się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego do Trybunału zaskarżył m.in. Sąd Rejonowy w Gliwicach. Pytanie prawne wynikło ze sprawy matki pierwszego kwartału prowadzącej działalność gospodarczą, która 17 czerwca 2013 r., w dniu wejścia nowych przepisów w życie, dowiedziała się z telewizji o wydłużeniu do roku prawa do zasiłku macierzyńskiego po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta