Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Waluta wirtualna, a podatek realny

04 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Robert Nogacki Michał Stępniak

PŁATNOŚCI | Podstawą regulacji o PIT i o CIT jest zasada powszechności opodatkowania. Obciążane są wszelkie dochody poza wskazanymi wyraźnie wyjątkami. Transakcje z użyciem bitcoina aktywują tę wytyczną, generując zobowiązania wobec fiskusa.

W 2008 roku osoba lub grupa osób działająca pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzyła projekt informatyczny. Założenia tego konceptu były i nadal są oparte na tajemniczych dla laika elementach w postaci kluczy kryptograficznych, łańcuchów bloków czy algorytmów.

Satoshi Nakamoto zapewne nie spodziewał się, że zainicjowany przez niego pomysł zacznie oddziaływać nie tylko na fascynatów elektronicznych nowinek, ale również na konsumentów, przedsiębiorców, a nawet na rządy wielu krajów. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się stało, jest dosyć proste, jeśli pominie się cechy techniczne bitcoina, a skupi na jego funkcjonalnościach. >patrz ramka

Przytoczone w ramce cechy wirtualnej waluty potwierdzają  nie tylko praktycy, ale również administracje wielu państw (w tym Polski). Widząc ową prostotę działania, obawiają się one nie tylko niekontrolowanych przepływów finansowych, ale także legalizacji środków pochodzących z przestępstw. Intencje twórców bitcoina były zgoła odmienne. Wynikały ze swego rodzaju buntowniczej niezależności, poczynając od gospodarek, banków, finansowej spekulacji, a kończąc na organach egzekucyjnych, które przecież internetu zająć nie mogą.

Bitmoneta trafiła do obrotu

Upływ czasu pokazał, że operowanie bitcoinem przynosi zysk. Zauważono, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9806

Wydanie: 9806

Spis treści

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zamów abonament