Spóźnienie nie przekreśla szans podatnika w sporze z organem
DOKUMENTY | Jeśli przedsiębiorca nie złożył w odpowiednim czasie sprzeciwu na czynności kontrolne, to może wnieść o przywrócenie tego terminu. Wniosek musi jednak spełniać liczne warunki, bo inaczej urząd odmówi uwzględnienia go.
Zgodnie z art. 291c ordynacji podatkowej do kontroli podatkowej podatnika, który jest przedsiębiorcą, stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.s.d.g.). Chodzi o art. 77–84d dotyczące kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem przepisów, np. w razie nieokazania przez pracowników kontroli legitymacji służbowej upoważniającej do wykonywania takich czynności, niedoręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli czy wykonywania czynności kontrolnych podczas nieobecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej.
Sprzeciw wnosi się do organu właściwego w sprawie – podejmującego kontrolę i wykonującego ją, np. do dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej.
Trzy dni to dość krótko
Ustawodawca dał podatnikowi krótki termin na wniesienie sprzeciwu. Zgodnie bowiem z art. 84c ust. 3 u.s.d.g. sprzeciw wnosi się w terminie trzech dni roboczych od dnia wszczęcia kontroli przez organ kontroli, a wnosząc taki sprzeciw, przedsiębiorca musi tę czynność uzasadnić. Ten krótki termin sprawia w praktyce wiele problemów. Zdarza się bowiem, że sprzeciw jest wnoszony nie w ciągu trzech dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta