Nowy etap sporu o zarządzanie internetem ważny też dla polskich firm
Neutralność sieci to zasada, według której wszystkie przekazy elektroniczne przechodzące przez sieć są traktowane jednakowo niezależnie od ich treści, aplikacji, usług, urządzeń oraz adresu nadawcy i adresu odbiorcy.
Można stwierdzić, że wyrok Sądu Apelacyjnego w Waszyngtonie z 14 stycznia 2014 r. pośrednio obalił zasadę neutralności sieciowej >patrz ramka. Jej brak umożliwia dostawcom usług internetowych, w tym operatorom telekomunikacyjnym, regulowanie jakości i szybkości przesyłu określonych treści w ich sieci.
Jakie znaczenie
Wyrok ten ma znaczenie dla użytkowników, w tym przedsiębiorców z Polski z dwóch powodów:
- USA jest najbardziej zaawansowanym rynkiem nowych technologii. Zniesienie neutralności sieciowej tam może zmienić dyskusję europejską. Obecnie w Komisji Europejskiej trwają prace nad wdrożeniem Jednolitego Rynku Telekomunikacyjnego opartego, w szczególności, na zasadzie neutralności sieciowej. Jeśli ustawodawca europejski postanowi jednak nie uwzględniać tej zasady, ewentualne przepisy o uprawnieniu dostawców usług internetowych do regulowania przesyłu treści będą wprowadzone również do polskiego porządku prawnego.
- Brak neutralności sieciowej w Stanach Zjednoczonych może również wpłynąć na to, że content z Europy będzie przez amerykańskich dostawców usług internetowych traktowany odmiennie od treści rodzimej. Może to wpłynąć, na przykład, na pogorszenie jakości przesyłu danych z Europy do Stanów Zjednoczonych. Dla spółek technologicznych w Europie mających klientów w tym kraju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta