Przeniesienie koncesji wymaga zgody uprawnionego
Do zgody na przeniesienie koncesji stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dotyczące wad oświadczenia woli. W razie złożenia oświadczenia pod wpływem błędu można uchylić się od jego skutków prawnych poprzez pisemne zawiadomienie o tym kontrahenta. Spór stron w tym zakresie powinien spowodować zawieszenie postępowania administracyjnego.
- W związku z zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości przedsiębiorca wyraził zgodę na przeniesienie przyznanej mu koncesji na wydobywanie kopalin na inny podmiot (kupującego). Uważa jednak, że kupujący wprowadził go w błąd. Czy w takim przypadku może cofnąć swoją zgodę? – pyta czytelnik.
Tak.
Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze, jeżeli nie sprzeciwia się temu interes publiczny, w szczególności związany z bezpieczeństwem państwa lub ochroną środowiska, w tym z racjonalną gospodarką złożami kopalin, za zgodą przedsiębiorcy, któremu została udzielona koncesja, organ koncesyjny przenosi, w drodze decyzji, koncesję na rzecz podmiotu spełniającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta