Czy okres wypowiedzenia terminowych umów będzie dłuższy
Możliwość rozwiązania każdego angażu zawartego na czas określony za dwutygodniowym wymówieniem, bez względu na staż pracy, może naruszać unijną zasadę niedyskryminacji.
Dlatego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE) zakwestionował stosowanie takiej regulacji w wyroku z 13 marca 2014 r. w sprawie Małgorzaty Nierodzik przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Psychiatrycznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy (C-38/13).
Pracownica była zatrudniona w publicznej placówce opieki zdrowotnej przez dłuższy okres na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Po nabyciu przez nią prawa do wcześniejszej emerytury strony rozstały się za porozumieniem i zawarły kolejną umowę. Tym razem na czas określony, na część etatu. Nowy angaż miał obowiązywać przez pięć lat i przewidywał możliwość jego rozwiązania za wypowiedzeniem. Po dwóch latach pracodawca skorzystał z przysługującego mu prawa i rozwiązał umowę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta