Zapis o karze umownej na rzecz szefa nie działa
W umowie o pracę można dodać postanowienie przewidujące obowiązek zapłaty pracownikowi kary umownej na wypadek jej rozwiązania wadliwie lub przed ustaloną datą.
Będzie ono skuteczne i na tej podstawie etatowiec ma prawo domagać się zapłaty przewidzianej w umowie kwoty.
Jakie zalety
Strony stosunku pracy mają ograniczoną swobodę w umownym kształtowaniu swoich praw i obowiązków. W szczególności w angażach nie mogą pogarszać sytuacji etatowców w stosunku do ich uprawnień wynikających z prawa pracy. Niedopuszczalne jest więc wprowadzanie do nich dodatkowych klauzul z rozwiązaniami mniej korzystnymi, niż gwarantują powszechne przepisy.
Wolno natomiast stosować zapisy lepsze. Wynika to pośrednio z art. 18 § 1 k.p. W myśl niego postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na mocy których powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla etatowca niż przepisy prawa pracy. Strony mogą więc wprowadzać w umowach rozwiązania korzystniejsze. Niewątpliwie takie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta