Stawka zasiłku po wychowawczym
RACHUNKI | Gdy pracownik nie uzyskał pensji za żaden z 12 miesięcy sprzed nabycia prawa do świadczenia za czas choroby czy macierzyństwa, to jego wysokość należy liczyć na zasadach obowiązujących nowo zatrudnione osoby.
Zasady liczenia zasiłku rodzą sporo wątpliwości, gdy chodzi o świadczenie dla pracownicy, która zachorowała tuż przed końcem wychowawczego lub rodzi kolejne dziecko jeszcze podczas tego urlopu.
- Zatrudniamy pracownicę na czas nieokreślony od 1 lutego 2007 r. Przez dwa lata przebywała na urlopie wychowawczym, który skończył się 17 marca 2014 r. Od 18 marca przyniosła natomiast zwolnienie lekarskie na 21 dni z kodem B. Jak należy ustalić w tym przypadku wynagrodzenie chorobowe, jeśli pracownica ma stałe wynagrodzenie określone w umowie o pracę, ale w trakcie wychowawczego osoby na jej stanowisku otrzymały podwyżkę? Czy należy uwzględnić nadgodziny, które wypracowała przed tym urlopem? – pyta czytelnik.
Podstawą wymiaru świadczenia za czas choroby będzie w tym przypadku wynagrodzenie pracownicy określone w umowie o pracę po podwyżce, którą kobieta otrzymałaby w trakcie urlopu wychowawczego. Kwotę tę należy pomniejszyć o równowartość składek na ubezpieczenia społeczne, jakie sfinansowałaby pracownica (tj. 13,71 proc. przychodu).
Podstawy wynagrodzenia chorobowego nie należy zwiększać o płacę za godziny nadliczbowe. Jest to bowiem składnik uwzględniany tylko wtedy, gdy faktycznie został wypłacony danemu pracownikowi. Ponieważ pracownica go nie dostała przez ostatni rok, nie ma podstaw, żeby w podstawie uwzględnić płacę za pracę nadliczbową należną za marzec 2014 r. innym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta