Kiedy i jaki podatek wykazać od zaliczki na eksport
Spółka stosuje stawkę zero proc., jeżeli wywiezie towar poza UE i dostanie potwierdzający to dokument przed terminem do złożenia deklaracji za okres wpływu zadatku. Nie ma pewności, jak postąpić, gdy realizacja zamówienia się przeciąga.
- Rozliczana przeze mnie spółka z o.o. eksportuje produkowane przez siebie towary. Na poczet eksportowanych towarów spółka otrzymuje zaliczki. Najczęściej wywóz towarów następuje bezpośrednio po otrzymaniu zaliczki, ale czasem po kilku tygodniach, a nawet miesiącach, od złożenia zamówienia i otrzymania zaliczki. Czy spółka ma prawo stosować stawkę zero proc. do zaliczek otrzymywanych na poczet eksportu towarów? – pyta czytelniczka
Od 1 stycznia 2014 r. z przepisów wprost wynika, że w przypadku otrzymywania zaliczek na poczet eksportu towarów możliwe jest stosowanie stawki zero proc. (wcześniej nie wynikało to wprost z przepisów). Jak bowiem stanowi dodany z początkiem stycznia art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed zrealizowaniem dostawy towarów, to stawkę podatku zero proc. w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty. Z dalszej części tego przepisu wynika jednak, że stawkę tę stosuje się we wskazanych przypadkach, jeżeli łącznie spełnione są dwa warunki:
1) wywóz towarów nastąpi w terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzyma zapłatę,
2) także w tym terminie podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.
Nie ulega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta