Moment wykorzystania rezerwy nie jest decydujący
KLASYFIKACJA. Zaległe podatki od nieruchomości oraz rolny mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu dopiero wtedy, kiedy spółka faktycznie je zapłaci.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 kwietnia 2014 r. (II FSK 1112/12).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą (m.in. w zakresie przetwarzania ropy naftowej) przy wykorzystaniu rafinerii, na którą składa się wiele obiektów przemysłowych. Kwota podatku od nieruchomości to istotny element rozliczeń finansowych spółki. Z tego powodu została przeprowadzona szczegółowa analiza techniczna i prawna wszystkich obiektów spółki, na którą składały się m.in. oględziny poszczególnych obiektów wraz z ich badaniem technicznym oraz konsultacje z inżynierami. W wyniku analizy spółka zidentyfikowała nieścisłości w sposobie opodatkowania niektórych obiektów rafinerii podatkiem od nieruchomości. Na 31 grudnia 2007 r. spółka utworzyła w księgach rachunkowych rezerwę na ryzyko gospodarcze odnośnie do podatku od nieruchomości, którą do celów rachunkowych wykorzystała w 2009 r. Z uwagi na zidentyfikowanie nieścisłości w sposobie opodatkowania niektórych obiektów rafinerii w 2010 r. spółka złożyła korekty deklaracji na podatek od nieruchomości i podatek rolny za lata 2005–2009 oraz zapłaciła zaległy podatek wraz z odsetkami za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta