Nie osłabiajmy instytucji narodowych
Społeczeństwo polskie i państwo polskie potrzebują dziś spójności, potrzebują sprzężenia zwrotnego, a nie ucieczki w „drugi obieg" – pisze prezes BZ WBK.
Opublikowany w „Rzeczpospolitej" tekst Weroniki Adrian pt. „Innowacyjność potrzebuje dobrej polityki" jest barwny i przyjemnie brzmiący. Z pewnością zachęci wielu młodych z pomysłami do podjęcia podobnych inicjatyw. I bardzo dobrze! Trudno mi wskazać lepsze sposoby spędzania czasu czy dawania upustu swoim kreatywnym dążeniom.
Ale artykuł ten rodzi również wnioski nie do końca przystające do idei, do których Kongres Obywatelski się odwołuje. Po kolei... Idea obywateli 3D, przywołana w artykule, przypomina obecne już w Polsce tendencje tworzenia społeczeństwa „drugiego obiegu". Polega to na odsuwaniu się od instytucji państwowych i obywatelskich na rzecz luźnych zrzeszeń albo bardzo indywidualnych ścieżek, np. alternatywą dla edukacji szkolnej nie jest jej poprawa, ale zabranie dziecka do domu i tzw. homeschooling.
Na pewno może to przynieść dobre indywidualne rezultaty, ale osłabia instytucje narodowe, a ostatecznie emanacją społeczeństwa czy narodu jest państwo, a nie alternatywne wobec niego organizacje. No, chyba że mamy akurat jakąś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta