Podwójne zmęczenie Ameryką
„Podróże z Charleyem" to zapis podróży Steinbecka po Ameryce. Po 50 latach jego trasę powtórzył Geert Mak - pisze Marcin Kube.
Marcin Kube
W wieku 58 lat autor „Na wschód od Edenu" i „Gron gniewu" podczas trzymiesięcznej podróży zatoczył krąg niemal przez cały kontynent. Z Nowego Jorku do Seattle. Dalej przez Kalifornię, Texas, aż do Nowego Orleanu i z powrotem do Nowego Jorku. Porwał się na samotną podróż, by przerwać wieloletnią blokadę twórczą i odpędzić nadchodzącą starość, choć oficjalna przyczyna brzmiała bardziej romantycznie: „Jak ktoś raz jest włóczęgą, zawsze będzie włóczęgą".
W turystycznym pikapie, nazwanym na cześć rumaka Don Kichota Rosynantem, przemierzał kolejne stany w towarzystwie francuskiego pudla Charleya. Wyprawę opisał w książce „Podróże z Charleyem" opublikowanej w całości w 1962 roku, zaledwie pół roku przed otrzymaniem literackiej Nagrody Nobla.
Równolegle ze wznowieniem „Podróży z Charleyem" (Prószyński i S-ka) w polskich księgarniach ukazuje się książka bezpośrednio nawiązująca do tamtej wyprawy. „Śladami Steinbecka" holenderskiego pisarza Geerta Maka wydana przez Czarne to jednocześnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta