Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednakowe bezpieczeństwo dla kupujących

08 maja 2014 | Prawo | Aleksandra Kunkiel-Kryńska
źródło: materiały prasowe

Kompleksowa regulacja bezpośrednio 
w kodeksie cywilnym odpowiedzialności 
za jakość rzeczy sprzedanej dla całości obrotu, 
a więc zarówno dla przedsiębiorców, 
jak i konsumentów, to jedno 
z najważniejszych zadań legislacyjnych 
– twierdzi radca prawny.

Obecnie w polskim prawie funkcjonują odrębne reżimy odpowiedzialności za jakość rzeczy sprzedanej ujęte w odrębnych aktach prawnych. Dla obrotu profesjonalnego (ang. business to business,  B2B) jest to regulacja kodeksu cywilnego dotycząca rękojmi za wady. Natomiast dla obrotu z udziałem konsumentów (ang. business to consumer,  B2C) jest to ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, która przewiduje instytucję niezgodności towaru z umową. Ta dwoistość jest wynikiem transpozycji do prawa polskiego dyrektywy unijnej 1999/44 w sprawie niektórych aspektów sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji.

Implementacja prawa konsumenckiego

Polskie prawo konsumenckie ma unijne korzenie – powstało w wyniku implementacji dyrektyw konsumenckich, które dotyczą głównie umów konsumenckich. W większości do ich transpozycji doszło w przepisach pozakodeksowych dotyczących umów na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa, timesharingu czy też sprzedaży. Natomiast do kodeksu cywilnego włączono: pojęcie konsumenta, niedozwolone postanowienia umowne oraz zasady odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Zasadniczy wpływ na wybór takiego modelu miał fakt, że transpozycja dyrektyw konsumenckich dokonała się w głównej mierze przed akcesją Polski do Unii Europejskiej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9832

Wydanie: 9832

Spis treści
Zamów abonament