Chorobowe tuż po macierzyńskim
UPRAWNIENIA | Gdy przedsiębiorcza mama zachoruje następnego dnia po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, nie musi czekać na uzyskanie prawa do świadczenia z tego tytułu, jeśli nie zawiesiła działalności.
Radosław Kaczmarek
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Mogą natomiast wybrać, czy chcą płacić składkę na ubezpieczenie chorobowe, bo jest to dobrowolne. Jeśli przedsiębiorca się na to zdecyduje, może liczyć na wypłatę wszystkich zasiłków z ubezpieczenia społecznego, po spełnieniu ustawowych warunków.
Od 2012 r. prowadzę własną firmę handlową, z której opłacałam wszystkie składki, w tym chorobową. Do 20 maja 2014 r. pobieram zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego. Jestem już jednak w kolejnej ciąży i najprawdopodobniej po zakończeniu pobierania macierzyńskiego dostanę zwolnienie lekarskie. Czy będę miała prawo do zasiłku chorobowego od razu czy będę musiała czekać na jego uzyskanie 90 dni? – pyta czytelniczka.
Przedsiębiorca opłacający dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe nabywa prawo do zasiłku za czas zwolnienia lekarskiego po upływie 90 dni podlegania temu ubezpieczeniu (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm.; dalej ustawa zasiłkowa). Przedsiębiorcom zasiłki zawsze wypłaca ZUS.
W przypadku osób prowadzących własną działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta