Jednorazowy odpis nie zawsze jest korzystny
OPTYMALIZACJA | Ujęcie całości wartości początkowej środka trwałego w kosztach jednego roku może znacznie powiększyć stratę firmy. W konsekwencji podatnik może nie zdążyć odliczyć ujemnego wyniku ze względu na brak lub za małe zyski.
Podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3–8 klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jednorazowe odpisy są ograniczone do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tys. euro łącznej ich wartości. Możliwość taką przewiduje art. 16k ust. 7 ustawy o CIT. Taki jednorazowy odpis pozwala istotnie zmniejszyć dochód do opodatkowania, a co za tym idzie – podatek. Skorzystanie z takiej możliwości nie zawsze jednak się opłaca.
Brak możliwości regulacji stawek
Dla podatników, którzy mają nierozliczoną stratę z lat ubiegłych oraz przewidują, że poniosą stratę za rok bieżący, uwzględnienie takiego jednorazowego odpisu może się okazać mało korzystne w dalszej perspektywie.
Zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o CIT stratę podatkową można rozliczać w ciągu pięciu lat podatkowych. Obniżenie dochodu w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Może się zdarzyć, że podatnik nie będzie uzyskiwał w ciągu tych lat odpowiednio wysokich dochodów, aby odliczyć całą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta