Potrzeba energii dla Europy
Niezależność energetyczna jest kluczowa w obliczu kryzysu na Wschodzie. W jej zapewnieniu pomoże lepsza współpraca w ramach UE oraz partnerstwo z USA.
Agnieszka Kamińska
Kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym zdominowały dyskusję podczas pierwszego dnia VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – Po globalnym kryzysie finansowym dotknął nas drugi – kryzys na Ukrainie, który pokazał całej Europie, także Polsce, jak wielkie znaczenie ma bezpieczeństwo energetyczne – mówił w Katowicach premier Donald Tusk.
Respirator dla węgla?
Premier zadeklarował, że w obliczu zagrożeń płynących ze Wschodu polski rząd będzie robił wszystko, aby wesprzeć budowę niezależności energetycznej Polski. Podkreślił zwłaszcza znaczenie węgla. – Bezpieczeństwo energetyczne i odpowiedzialność za wspólnotę oznaczają konieczność umiejętnego wyznaczania granic dla pogoni za zyskiem i rehabilitację nie tylko polskiego węgla, ale też potrzebę rehabilitacji tych, którzy ciężko pracują każdego dnia, byśmy hasło bezpieczeństwa energetycznego zamieniali w praktyczne działania – mówił.
Dodał, że wyzwaniem dla całej Europy jest teraz nie to, skąd czerpać energię, ale ile własnej energii jesteśmy w stanie wytworzyć. A to ma swoją cenę. – Nie możemy się łudzić – bezpieczeństwo energetyczne musi trochę kosztować – mówił premier.
Uczestnicy dyskusji otwierającej kongres mówili o tym, że Europa, a zwłaszcza kraje naszego regionu, nie będzie się szybciej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta