Partnerstwo zamiast zamówienia
INWESTYCJE | Trzecią stroną umowy o PPP staje się zwykle bank, który finansuje etap budowy obiektu.
Partnerstwo publiczno-prywatne to w istocie zamówienie publiczne. Przedsiębiorcy, którzy chcą się zaangażować w przedsięwzięcia publiczno-prywatne, powinni zdawać sobie jednak sprawę, że PPP stanowi szczególnie złożoną formę zamówienia, wymagającą od nich znacznego zaangażowania, ale też przynoszącą wymierne korzyści biznesowe.
Z tych powodów warto wskazać na trzy podstawowe różnice pomiędzy tradycyjnym zamówieniem publicznym a zamówieniem realizowanym na zasadach PPP.
Zakres współpracy zamawiającego i wykonawcy
Przy typowym zamówieniu publicznym współpraca z wykonawcą opiera się na zlecaniu robót budowlanych, dostaw lub usług. Podmiot publiczny w celu sfinansowania zadania zaciąga zwykle zobowiązanie kredytowe. Jeżeli przedsięwzięcie obejmuje roboty budowlane, zamawiający zleca wcześniej także wykonanie dokumentacji budowlanej. Siłą rzeczy realizacja inwestycji w formie tradycyjnej wymaga udzielenia kilku odrębnych zamówień, zaś współpraca z ich wykonawcami ma charakter krótkoterminowy. Poza tym kredyt zaciągnięty na finansowanie inwestycji obciąża wskaźniki obsługi zadłużenia.
W przypadku partnerstwa publiczno-prywatnego zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta