Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolontariusz i jego rodzina bez rekompensaty za wypadek przy pracy

08 maja 2014 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

ŚWIADCZENIA. Etatowiec nie ma co liczyć na odszkodowanie czy rentę, jeśli do nieszczęśliwego zdarzenia doszło podczas zajęć sportowych lub gdy udzielał się społecznie.

Aby nieszczęście uznać za wypadek przy pracy, muszą zachodzić warunki z ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm., dalej ustawa). Definicję wypadku przy pracy określa art. 3 ust. 1 ustawy >patrz ramka.

W praktyce często trudno ustalić, czy wypadek, jakiemu uległ pracownik wykonujący działalność społeczną lub biorący udział w zajęciach sportowych, jest tym przy pracy. Kwestionuje się bowiem jego powiązanie z pracą.

Konieczne powiązania

Brak takiego związku powoduje, że zdarzenie nie będzie traktowane jako wypadek przy pracy i etatowiec oraz jego rodzina nie dostaną żadnych świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego (np. jednorazowego odszkodowania, zasiłku chorobowego lub renty).

Związek z pracą, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, polega na czasowej, funkcjonalnej i przestrzennej łączności zdarzenia z pracą w okolicznościach wymienionych w pkt 1–3 tego artykułu. Czasowy związek z pracą polega na tym, że zdarzenie powinno nastąpić albo w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9832

Wydanie: 9832

Spis treści
Zamów abonament