Nie taki Android straszny, gdy przestrzega się zasad
Bezpieczeństwo IT | Większość urządzeń mobilnych, także w firmach, pracuje pod kontrolą systemu Android. Jest on najczęściej atakowany przez cyberprzestępców. Ale żeby uniknąć zagrożeń, nie trzeba stosować nadzwyczajnych środków.
barbara mejssner
Android to obecnie najpopularniejszy system operacyjny na urządzenia mobilne. Ponad 87 proc. smartfonów i tabletów na świecie pracuje pod kontrolą tego systemu. Ciemną stroną popularności jest to, że Android upodobali sobie cyberprzestępcy.
Według ekspertów z laboratorium FortiGuard Labs firmy Fortinet aż 96,5 proc. wszystkich infekcji mobilnych wykrytych w 2013 r. stanowiły te atakujące system Android. Dla porównania Symbian uplasował się w tym zestawieniu na drugiej pozycji ze wskaźnikiem 3,45 proc. ogółu infekcji. Natomiast liczba infekcji urządzeń z systemami iOS, BlackBerry, PalmOS i Windows nie przekroczyła łącznie 1 proc.
Zainfekowany system
Nowy raport F-Secure, firmy zajmującej się bezpieczeństwem, pokazuje, że ponad 99 proc. nowych zagrożeń na urządzenia przenośne, wykrytych w pierwszym kwartale 2014 r., dotyczyło użytkowników platformy Android. Spośród wykrytych w tym okresie 277 nowych rodzin i wariantów aż 275 było wymierzonych w system operacyjny Google.
– Androida atakują różne odmiany złośliwego oprogramowania mobilnego. W ciągu ostatnich lat nastąpiła eksplozja zidentyfikowanych zagrożeń tego typu. W latach 2012–2013 zanotowano wzrost ilości malware na systemy Android o 2577 proc. Dynamika ta utrzymuje się i dzisiaj – mówi Gaweł Mikołajczyk z Cisco Systems Poland....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta