Niepełnosprawny chałupnik też należy do załogi
Porady ekspert odpowiada | Edyta Sieradzka wiceprezes OBPON.ORG
- Czy pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej może wliczyć do stanu zatrudnienia niepełnosprawnych osoby wykonujące na jego rzecz pracę nakładczą?
Tak.
Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) pracodawca mający status zakładu pracy chronionej wlicza do pracowników osobę niepełnosprawną zatrudnioną na podstawie umowy o pracę nakładczą, jeśli jej wynagrodzenie ustalono co najmniej w wysokości: najniższego wynagrodzenia – w stosunku do wykonawców, dla których praca nakładcza stanowi jedyne źródło utrzymania, bądź połowy najniższego wynagrodzenia – w stosunku do pozostałych wykonawców.
Art. 28 ust. 4 ustawy o rehabilitacji określa natomiast, że wymiar czasu pracy osoby wykonującej pracę nakładczą ustala się jako iloraz wysokości ustalonego wynagrodzenia i najniższego wynagrodzenia, przy czym maksymalny wymiar czasu pracy nakładcy nie może przekraczać jednego etatu. Przepis ten odwołuje się do wynagrodzenia ustalonego, a nie do osiągniętego (wypracowanego). W związku z tym jeżeli w umowie strony wskażą minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta