W jaki sposób wierzyciel może objąć udziały lub akcje
ZASADY | To, czy do przeprowadzenia konwersji wierzytelności zostanie wykorzystany wkład pieniężny czy niepieniężny, jest uwarunkowane treścią umowy (statutu) spółki lub uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego.
Marek Barowicz
Konwersja wierzytelności polega na podwyższeniu kapitału zakładowego spółki kapitałowej i objęciu go przez wierzyciela w zamian za przysługującą mu względem spółki wierzytelność, powstałą z tytułu np. udzielonej spółce pożyczki lub kredytu kupieckiego. Podwyższenie kapitału zakładowego może mieć charakter podwyższenia bezgotówkowego lub gotówkowego. Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy może przyjąć jedną z dwóch form (interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 listopada 2012 r., ITPB3/423-500a/12/MT):
- objęcia przez wierzyciela udziałów (akcji) w podwyższonym kapitale zakładowym spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci jego wierzytelności wobec spółki – wierzyciel wnosi wierzytelność tytułem aportu, dokonując jej cesji na rzecz spółki, co prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania, którego przedmiotem była ta wierzytelność (wierzytelność zostaje bowiem nabyta przez dłużnika) >patrz schemat 1,
- objęcia przez wierzyciela udziałów (akcji) w podwyższonym kapitale zakładowym spółki w zamian za wkład pieniężny – powstaje wówczas roszczenie spółki wobec tego podmiotu o wniesienie wkładu pieniężnego. Na podstawie umowy między wspólnikiem i spółką możliwe jest wówczas wzajemne potrącenie istniejących wierzytelności pieniężnych. Zgodnie z art. 498...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta