Jak zmniejszyć rachunki za prąd
Sposób na biznes | Zmieniając sprzedawcę energii, przedsiębiorca może zaoszczędzić średnio od kilku do kilkunastu procent.
Aneta Wieczerzak- -Krusińska
Dotychczas na migrację zdecydowało się 105 tys. firm. Choć na początku uwolnienia rynku dla klientów biznesowych w 2007 r. wielu z nich decydowało się na zmianę, to już od 2012 r. widać zmianę trendu. W ciągu ostatnich dwóch lat dynamika jest większa wśród gospodarstw domowych niż firm.
– W poprzednich latach wielu przedsiębiorców zmieniło sprzedawcę energii. Zawarte przez nich 2–3-letnie umowy ograniczają im dziś możliwość migracji – tłumaczy tendencję Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE, który co miesiąc monitoruje rynek pod względem liczby podmiotów na rynku regulowanym (taryfy G – dla gospodarstw) i nieregulowanym (taryfy A,B,C – dla biznesu), choć cenę energii ustala już tylko dla tych pierwszych. Spodziewa się, że po upływie obowiązywania tych kontraktów nastąpi kolejna fala przenosin biznesu.
Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz Forum CO2, szuka przyczyn gdzie indziej. – Rynek zaczął dojrzewać, a poruszanie się na nim wymaga niemałej wiedzy. Gwałtowne spadki cen 1 MWh w hurcie, a następnie niespodziewane wzrosty powodują, że trudno dziś przewidzieć, czy wynegocjowana dziś stawka o 2–3 zł niższa nie okaże się jedną z najwyższych na rynku po upływie półrocza. Z jednej strony możemy bardzo wiele zyskać, ale jest też ryzyko, że stracimy – zauważa Kaliś. On sam zdecydował się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta