Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co po wyroku arbitrów

02 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Agnieszka Zarówna

FIRMY | Postępowanie przed sądem polubownym najczęściej kończy się wydaniem wyroku – inne możliwości to zawarcie ugody i umorzenie sprawy. Jakie dalsze kroki mogą podjąć przedsiębiorcy po jego doręczeniu?

Agnieszka Zarówna

Po otrzymaniu wyroku arbitrażowego przedsiębiorcy powinni niezwłocznie się z nim zapoznać, gdyż z tą chwilą rozpoczynają bieg terminy na podjęcie różnych czynności dotyczących wyroku. Data upływu terminu może być odmienna dla obu stron w zależności od daty doręczenia im wyroku.

Terminy na podjęcie poszczególnych czynności zostały określone w kodeksie postępowania cywilnego, jednak w przypadku wniosków o sprostowanie, wykładnię lub uzupełnienie wyroku strony mogą uzgodnić je inaczej. Jeżeli strony dokonały wyboru regulaminu arbitrażowego, na podstawie którego prowadzone było postępowanie, to warto sprawdzić, czy przewiduje on szczególną regulację w tym zakresie.

Kiedy są wątpliwości

Jeżeli przedsiębiorcy nie postanowili inaczej, to w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wyroku mają czas na podjęcie dwóch czynności przed sądem polubownym, który rozstrzygnął sprawę (art. 1200 k.p.c.).

Pierwszą jest złożenie wniosku o sprostowanie wyroku w przypadku, gdy zawiera on niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Co istotne, sąd polubowny może także sam dokonać sprostowania wyroku.

Drugą czynnością jest złożenie wniosku o dokonanie wykładni wyroku, jeżeli istnieją wątpliwości co do jego treści.

W każdym przypadku o składaniu wniosku należy powiadomić drugą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9853

Wydanie: 9853

Spis treści
Zamów abonament