Podmiot posiadający koncesję uiści podatek za zużyty prąd
Podmiot posiadający koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej nie ma statusu nabywcy końcowego, a co za tym idzie – zużycie energii przez taki podmiot jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 10 kwietnia 2014 r. (I SA/Wr 135/14).
Podatnik prowadził działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług utrzymania i najmu nieruchomości. Przy jednej z nieruchomości znajdowała się elektrownia wiatrowa. W okresie od 2004 r. do 2014 r. podatnik posiadał koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, jednak jej nie produkował ze względu na niesprawność urządzeń. Podatnik nabywał energię elektryczną od podmiotów posiadających koncesje na obrót bez naliczonego podatku akcyzowego i zużywał ją na własne potrzeby oraz refakturował ją.
Mając na uwadze to, że podatnik posiadał koncesję, organ podatkowy stwierdził w trakcie kontroli, że nie ma on statusu nabywcy końcowego, a co za tym idzie – opodatkowaniu akcyzą podlega zużycie przez niego energii elektrycznej. Wobec tego na podstawie wysokości zużycia w danym okresie organ określił podatnikowi zobowiązanie w podatku akcyzowym.
W skardze podatnik zarzucił organom naruszenie przepisów ordynacji podatkowej poprzez nieprawidłowe przeprowadzenie postępowania dowodowego oraz naruszenie przepisów ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez niesłuszne uznanie, że opodatkowaniu podlega u niego całość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta