Inwestycja w zabytek jest ryzykowna
Poradnik | Jeśli planujesz kupić zabytkową willę po okazyjnej cenie i zainwestować w jej remont lub kamienicę, której wnętrza planujesz zamienić na biura, zastanów się dwa razy. Nie ma gwarancji, że konserwator zabytków zaakceptuje twoje pomysły.
O czym trzeba pamiętać, gdy kupuje się budynek objęty ochroną konserwatorską, a wiadomo, że trzeba będzie przeprowadzić jego remont?
Michał Sołtyszewski: Przed przystąpieniem do robót budowlanych – rozumianych zgodnie z przepisami prawa budowlanego jako budowa, przebudowa, montaż, remont lub rozbiórka – należy ustalić, czy budynek, który ma być przedmiotem robót budowlanych, jest objęty ochroną konserwatorską oraz to, jaka jest podstawa tej ochrony.
Szczegółowe regulacje dotyczące praw i obowiązków właścicieli lub posiadaczy zabytków reguluje ustawa z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tzw. UOZ). Przepisy tej ustawy wprowadzają ograniczenia dotyczące procesu inwestycyjnego w budynkach objętych ochroną konserwatorską. W przypadku prac remontowych szczególne komplikacje czekają właścicieli budynków wpisanych do rejestru zabytków.
Nie wystarczy zgłoszenie robót?
Do rozpoczęcia prac konieczne będzie uzyskanie ostatecznego pozwolenia na budowę. Co więcej, zgodnie z art. 39 ust. prawa budowlanego, prowadzenie robót budowlanych, a więc także remontu, przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków (lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków) wymaga, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę uzyskania pozwolenia na prowadzenie tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta