Na co stać Polaka, a na co Niemca
Gospodarka | Ceny żywności w Polsce są najniższe w UE, ale siła nabywcza płac mniejsza niż na Zachodzie. Doganianie zajmie kilkadziesiąt lat.
Anna Cieślak-Wróblewska
Za filiżankę kawy w restauracji w Polsce trzeba zapłacić średnio 1,15 euro, w Bułgarii – 0,54 euro, ale w Grecji już prawie sześć razy więcej, bo 2,89 euro – podał właśnie Eurostat, czyli urząd statystyczny UE. Przejazd taksówką w Rumunii to wydatek rzędu 2,5 euro, a w Belgii – 11 euro. Paczka papierosów jest najtańsza na Litwie – ok. 2,3 euro, w Polsce to ok. 2,7 euro (dane za 2012 r., dziś to już 3,4 euro). Najwięcej trzeba płacić w Irlandii i Wielkiej Brytanii – ponad 9 euro za 20 sztuk papierosów.
Dane Eurostatu pokazują, że różnice w cenach detalicznych między krajami Unii Europejskiej wciąż są dosyć spore. Dotyczy to zwłaszcza cen usług, żywności czy towarów, które nie są dobrami trwałego użytku. Ale już np. ceny samochodów czy sprzętu AGD są bardziej zbliżone, w niektórych przypadkach nawet wyższe w Polsce niż na Zachodzie.
Niskie ceny i płace
Co ciekawe, nasz kraj może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta