Fiskus określi tylko wartość rynkową aportu
Organ podatkowy nie ma prawa ingerować w wartość nominalną udziałów obejmowanych przez spółkę. Wartość ta jest wielkością stałą i wynika z umowy lub aktu założycielskiego spółki.
Polska spółka planuje objąć udziały w luksemburskiej spółce kapitałowej w zamian za prawo do należących do niej znaków towarowych. Wartość nominalna udziałów będzie mniejsza niż wartość rynkowa aportu. Nadwyżka wartości aportu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów w luksemburskiej spółce zostanie przekazana na kapitał zapasowy. Spółka zapytała, czy wartość nominalna objętych udziałów będzie przychodem w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. Jej zdaniem przychodem będzie wartość nominalna objętych udziałów, jeżeli aport zostanie prawidłowo wyceniony, a nadwyżka jego wartości nad wartością nominalną udziałów zostanie przekazana na kapitał zapasowy luksemburskiej spółki. Uważała, że w sprawie nie będzie miał zastosowania art. 14 ust. 1 i 3 ustawy o CIT.
Fiskus nie zgodził się ze spółką w części dotyczącej zastosowania art. 14 ustawy o CIT. Potwierdził, że w opisanej sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta