Niepełnosprawny nie skorzysta z długiego weekendu i zwolnień z pracy
TERMINY | Orzeczenie o inwalidztwie pracownika przekreśla możliwość ustalenia, że odpracuje ustalony w firmie dzień wolny np. w sobotę, bo przekroczyłby sztywną tygodniową normę czasu pracy. Natomiast wyjście w celach osobistych musi on odpracować w tej samej dobie.
Zbliżające się święto Bożego Ciała, przypadające 19 czerwca 2014 r. (czwartek), powoduje, że wiele zakładów planuje tzw. długi weekend do 22 czerwca 2014 r. Ponieważ 20 czerwca br. jest zwykłym dniem roboczym, ustanawiając go w zakładzie jako wolny, trzeba go odpracować w innym terminie. Ta możliwość nie dotyczy jednak niepełnosprawnych pracowników. Dla nich bowiem ustawodawca ustanowił sztywną, a nie przeciętną tygodniową, normę czasu pracy. Jej przekroczenie związane z odrabianiem dnia wolnego stanowiłoby wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym zagrożone karą grzywny.
Znowu modne
Po długim weekendzie związanym z koniecznością obniżenia wymiaru czasu pracy etatowców w okresie rozliczeniowym o osiem godzin z tytułu święta 3 Maja, przypadającego w sobotę, wielu szefów planuje kolejny długi odpoczynek w czerwcu. Święto Bożego Ciała przypada w czwartek. Ustanawiając jednak piątek jako wolny, przełożony musi wyznaczyć inny dzień jako pracujący, aby zachować obowiązujący podwładnych wymiar czasu pracy.
Wśród zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy najczęstszym sposobem odrabiania wolnego przedłużającego weekend jest ustanowienie w zakładzie dniem pracującym jednej z wolnych sobót okresu rozliczeniowego.
Przykład
Urząd ustalił, że pracownicy będą mieli 20 czerwca 2014 r. wolny od pracy, w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta