Wyznaczyć granice Putinowi
Jak powinna zareagować Europa na powrót Rosji do imperialnych tradycji i oszukańczych metod rodem z sowieckiej przeszłości? Czy dać pierwszeństwo racjom geopolitycznym czy wartościom? – pyta francuski politolog.
Zwolennicy pierwszej propozycji reprezentują krótkofalowy „realizm energetyczny". Ich zdaniem porozumienie z Rosją jest konieczne, ponieważ Europa w przeciwieństwie do Ameryki nie ma gazu łupkowego ani ropy naftowej. W myśl tej argumentacji Stany Zjednoczone mogą się bez Rosji obejść, ale Europa – nie.
Umierać za Ukraińców?
Ameryka, twierdzą realiści, zachowuje się w stosunku do swych najstarszych i najwierniejszych sojuszników arogancko. Pokazały to niedawne skandale wywołane ujawnieniem inwigilacji i uwikłań Agencji Bezpieczeństwa Narodowego – dyskredytując tym samym ideę wspólnoty wartości. Skoro Waszyngton głoszonych przez siebie wartości nie respektuje, dlaczego Unia Europejska ma w imię ich strzeżenia odrzucać dobrą wolę Kremla?
Ponadto, dostosowując swoje opinie do stanowiska NATO, Europa nierozważnie wybiera upokarzanie Rosji, co jest działaniem bezsensownym i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta