Potrzeba dalszych reform
Nasza strategia polega nie na zwiększaniu publicznych wydatków na innowacje, ale na inwestowaniu w kapitał społeczny – piszą inicjatorzy projektu „Młodzi reformują Polskę”.
Kamil Pruchnik, Jerzy ToborowiczP
Po 25 latach szybkiego doganiania przez Polskę krajów bogatych przyszedł czas odpowiedzi na ważne pytanie: czy wystarczy nam bycie liderem w drugiej lidze krajów europejskich – krajów postsocjalistycznych – i czy możemy spocząć na laurach dokonanego skoku cywilizacyjnego i gospodarczego ostatnich 20 lat? Czy nie chcemy awansować do pierwszej ligi, gdzie rywalizuje się innowacjami oraz konkurencyjnością?
My, młodzi Polacy, nie zgadzamy się na zostanie w drugiej lidze. Jesteśmy nie tylko gotowi na zmiany, ale wychodzimy naprzeciw wyzwaniom rozwojowym i proponujemy własną nowoczesną strategię gospodarczą.
Szukacie tego, co do zmiany mogliby wnieść i młodzi, którzy myślą inaczej, i ludzie, którzy mają już pewien dorobek. Danuta Huebner deputowana do Parlamentu Europejskiego
Przez ostatnie ponad dwie dekady Polska była europejskim tygrysem gospodarczym. Można wyróżnić dwa główne motory wzrostu. Pierwszym było urynkowienie gospodarki na przełomie lat 80. i 90. XX w. Drugim – wejście do Unii Europejskiej. Wbrew powszechnej opinii, większe znaczenie dla przyspieszenia gospodarczego po 2004 r. miały awans instytucjonalny Polski do poziomu krajów UE oraz integracja z europejskim rynkiem dóbr i usług niż bezpośrednie finansowanie inwestycji za pomocą środków Wspólnoty.
Okazuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta