Liczy się fakt zapłaty, a nie to, kto ją zrealizował
Gdy faktor (ewentualnie bank) uiści należność wynikającą z faktury na rzecz kontrahenta podatnika, wstępując w prawa wierzyciela, należy przyjąć, że została ona uregulowana. Oznacza to, że podatnik nie będzie zobowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 14 kwietnia 2014 r. (I SA/Gl 1372/13, I SA/Gl 1373/13).
Spółka zawarła umowę faktoringu, zgodnie z którą faktor będzie wykupywał wierzytelności poprzez zapłatę na rzecz poszczególnych kontrahentów spółki. W celu przyśpieszenia płatności w transakcjach realizowanych pomiędzy kontrahentami a spółką została również zawarta umowa ramowa, na podstawie której bank będzie nabywał wierzytelności przysługujące kontrahentom spółki, a następnie regulował płatności na rzecz kontrahentów. Zdaniem spółki, gdy faktor lub bank zapłacą kontrahentowi kwotę wynikającą z faktury przed upływem 90 dni od dnia zaliczenia przez nią do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z tej faktury, należy przyjąć, że kwota należna kontrahentowi została uregulowana, a spółka nie będzie zobowiązana do korekty kosztów uzyskania przychodów, nawet w razie spłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta