Rynek pracy niedopasowany
Akcja „Rz" | W gospodarce opartej na wiedzy kluczem do sukcesu jest kapitał ludzki. Jego jakość w Polsce należy podnieść.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza. W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" przez ostatni rok opisywaliśmy różne dziedziny życia gospodarczego, które w największym stopniu wpływają na naszą globalną konkurencyjność. Na podstawie wskazań instytucji międzynarodowych oraz odczuć polskich przedsiębiorstw stworzyliśmy listę dziesięciu barier, które najbardziej przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dziś ostatni problem – jakość kapitału ludzkiego, która choć rośnie, to nie tak szybko jak wymagania firm.
1.Najcenniejszy zasób
Dla każdego przedsiębiorstwa, zwłaszcza w rozwiniętych gospodarkach, a za taką można już uznać Polskę, najcenniejszym zasobem są pracownicy. To ich umiejętności, wiedza, zaangażowanie czy kreatywność pchają firmy i całą gospodarkę do przodu.
Według definicji przyjętej przez OECD ogół tych cech kapitału ludzkiego umożliwia „wytwarzanie osobistego, społecznego i ekonomicznego dobrobytu".
2.Problem złych kompetencji
Odpowiedź na pytanie, jaka jest jakość kapitału ludzkiego w Polsce, nie jest prosta, bo i trudno go zmierzyć. Z jednej strony na pewno rośnie, mamy np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta