Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy naprawdę przyspieszyć

02 czerwca 2014 | Ekonomia i rynek | Danuta Walewska
Krzysztof Kapis jest prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej od 30 lipca 2013 r. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW.  W latach 2003–2006  wiceprezes ds. ekonomiczno-prawnych, a następnie prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W 2006 r. był prezesem LOT, w latach 2010–2013 dyrektorem Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Transportu.
autor zdjęcia: Paweł Paluch
źródło: Rzeczpospolita
Krzysztof Kapis jest prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej od 30 lipca 2013 r. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW. W latach 2003–2006 wiceprezes ds. ekonomiczno-prawnych, a następnie prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W 2006 r. był prezesem LOT, w latach 2010–2013 dyrektorem Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Transportu.

Aby osiągnąć dwukrotne zwiększenie przepustowości przestrzeni powietrznej, nieunikniona jest większa automatyzacja i integracja systemów 
– mówi Danucie Walewskiej prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Krzysztof Kapis

Czy dzisiaj w Polsce latamy bezpiecznie?

Mogę zapewnić, że tak. Zarówno loty krajowe, międzynarodowe oraz cały ruch tranzytowy w polskiej przestrzeni powietrznej jest bezpieczny.

Tyle że ruch lotniczy rośnie, w powietrzu robi się coraz gęściej. Czy w związku z tym nie pojawiają się „wąskie gardła"?

Zdecydowanie tak i to nie tylko w powietrzu, ale i na lotniskach i u samych przewoźników. W związku z tym cały transport lotniczy musi ulec przeobrażeniu. Służy temu inicjatywa Komisji Europejskiej – Single European Sky (SES), czyli Jednolita Europejska Przestrzeń Powietrzna, projekt, który od lat – choć z trudem – jest realizowany. Jego celem jest nie tylko poprawa bezpieczeństwa w transporcie lotniczym, ale również zwiększenie przepustowości przestrzeni powietrznej. Założeniem jest, by pierwsze efekty były widoczne do roku 2020.

Jeszcze kilka lat temu w Europie latało się z „gwarantowanymi" opóźnieniami. Potem nagle bardziej punktualnie. Jak to było możliwe?

Umożliwiły to zmodyfikowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9853

Wydanie: 9853

Spis treści
Zamów abonament