Konwersja nie powoduje wzrostu aktywów
KSIĘGI | W ujęciu bilansowym zamiana wierzytelności na udziały lub akcje jest przeprowadzana w obrębie pasywów spółki. Z obejmującej dług pozycji „zobowiązania” jest ona przenoszona do kategorii „kapitał zakładowy”.
Marek Barowicz
Wniesiony przez wspólnika (akcjonariusza) w ramach konwersji wierzytelności na pokrycie udziałów (akcji) wkład niepieniężny w postaci wierzytelności przysługującej mu tytułem udzielonej spółce pożyczki (kredytu kupieckiego) – pomimo że nie powoduje wzrostu aktywów spółki – zmniejsza jednak jej zadłużenie.
W ujęciu bilansowym konwersja wierzytelności na udziały lub akcje jest operacją na pasywach spółki polegającą na przeniesieniu konwertowanej wierzytelności z obejmującej dług spółki pozycji „zobowiązania" do kategorii „kapitał zakładowy". W konsekwencji takiego działania redukcji ulegają zobowiązania spółki, a wzrostowi podlega jej kapitał zakładowy.
Do czasu rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego przez sąd rejestrowy kwota odpowiadająca otrzymanemu wkładowi jest prezentowana jako zobowiązania wobec udziałowców (akcjonariuszy). Zgodnie bowiem z art. 36 ust. 2 ustawy o rachunkowości kapitał zakładowy spółek kapitałowych wykazuje się w wysokości określonej w umowie lub statucie i wpisanej w rejestrze sądowym.
W przypadku konwersji wierzytelności, wartość wniesionego do spółki kapitałowej wkładu powinna być równa wartości przejętych za nią udziałów (akcji). Jeżeli udziały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta