Można uniknąć konsekwencji niedostatecznej kapitalizacji
cit | Stosując konwersję wierzytelności, spółki mają szansę na korzystniejsze ustalanie limitu zadłużenia, który ogranicza zaliczanie do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczek udzielanych przez wspólników.
Marek Barowicz
Odsetki od udzielonych pożyczek (kredytów) mogą – co do zasady – zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich kapitalizacji lub faktycznej zapłaty (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i pkt 11 ustawy o CIT), jednak pod warunkiem, że nie zachodzą okoliczności związane z wystąpieniem tzw. niedostatecznej (cienkiej) kapitalizacji.
O zjawisku niedostatecznej kapitalizacji można mówić wtedy, gdy głównym źródłem finansowania działalności spółki kapitałowej są pożyczki lub kredyty udzielone jej przez wspólników (akcjonariuszy). Pożyczki takie są w istocie ukrytymi wkładami na kapitał zakładowy spółki, których celem jest osiągnięcie wymiernych korzyści podatkowych.
Niedostateczna kapitalizacja oznacza niekorzystną relację wartości długu spółki z tytułu pożyczek (kredytów) udzielonych przez wspólników (akcjonariuszy) lub podmiotów z nimi powiązanych do wartości kapitału zakładowego spółki. Relacja ta pełni rolę wskaźnika bezpiecznego poziomu zadłużenia spółki wobec jej wspólników. Jego przekroczenie jest przesłanką stosowania przez ustawodawstwo danego kraju przepisów ograniczających to zjawisko. W Polsce, kwestia niedostatecznej kapitalizacji uregulowana została w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT >patrz ramka....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta