Pożyczkę można umorzyć lub potrącić z zobowiązaniem wspólnika
OPTYMALIZACJA | Zdarza się, że udziałowiec udzieli spółce kapitałowej pożyczki, a na dzień zapłaty odsetek zadłużenie przekroczy trzykrotność kapitału zakładowego. Ograniczenia wynikające z cienkiej kapitalizacji da się jednak zmniejszyć.
Dla zmniejszenia ograniczeń wynikających z cienkiej kapitalizacji >patrz ramka można w takim przypadku m.in. umorzyć część pożyczki lub potrącić ją z zobowiązaniem pieniężnym wynikającym z objęcia udziałów (akcji). To drugie rozwiązanie wydaje się znaczne korzystniejsze.
W jaki sposób liczyć limit
Na zmniejszenie ograniczeń wynikających z cienkiej kapitalizacji, oprócz zadłużenia, ma wpływ wysokość kapitału zakładowego. Trzykrotność tego kapitału bierze się bowiem pod uwagę przy obliczeniu odsetek niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Im będzie ona wyższa, tym mniejsza kwota odsetek będzie wyłączona z kosztów podatkowych. Zgodnie z art. 16 ust. 6 ustawy o CIT wskaźnik procentowy posiadanych przez udziałowców (akcjonariuszy) udziałów (akcji) w spółce określa się na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami (akcjami) przysługują tym udziałowcom (akcjonariuszom).
Przez pożyczkę, o której mowa w tych przepisach, rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy. Przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę (art. 16 ust. 7b ustawy o CIT).
Według art. 16...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta