Tylko celnik nie traci na chorobie
ŚWIADCZENIA | Do 31 maja br. funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze zawodowi nieobecni w pracy z powodu kłopotów ze zdrowiem dostawali 100-proc. uposażenie. Po zmianie przepisów na taką stawkę mogą liczyć wyjątkowo.
To samo dotyczyło sędziów i prokuratorów. Tymczasem w powszechnym systemie ubezpieczeniowym zasiłek chorobowy to zwykle 80 proc. podstawy wymiaru. I tyle od 1 czerwca 2014 r. mają niemal wszyscy zatrudnieni i mundurowi. Niemal, bo te zmiany nie dotyczą funkcjonariuszy Służby Celnej.
Spowodowała to ustawa z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (DzU z 18 kwietnia 2014 r., poz. 502, dalej ustawa nowelizująca). Weszła w życie 1 czerwca 2014 r.
Kiedy mniej
Jeżeli niezdolność do pełnienia służby przez funkcjonariuszy, żołnierzy oraz sędziów i prokuratorów nie będzie miała związku ze służbą ani z przyczynami określonymi w art. 6 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (tekst...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta