Przyszpitalne fundacje poza kontrolą
zdrowie | Przepisy zmuszają lecznice do otwierania fundacji, a pacjentów do wpłacania tam darowizn za dodatkowe usługi.
W Polsce działa 800 szpitali. Przy nich, według danych Polskiej Unii Szpitali Specjalistycznych, funkcjonuje już 250 fundacji.
– Część powołano tylko po to, by mogły inną drogą pobierać dopłaty od pacjentów – wskazuje Katarzyna Sabiłło z fundacji Lege Pharmaciae. Podkreśla, że dzieje się tak przez hipokryzję systemu. – Ministerstwo Zdrowia z jednej strony twierdzi, że lecznica mająca kontrakt na usługi z NFZ nie może żądać, by pacjenci do nich dopłacali. Z drugiej strony nieoficjalnie sugeruje, że lecznice mogą przecież dostawać darowizny od pacjentów.
Znieczulenie za cegiełkę
Tym tropem poszedł ginekologiczno-położniczy Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, działający w formie spółki. Utworzona przy nim fundacja oficjalnie gromadzi pieniądze na polepszenie funkcjonowania szpitala. Nieoficjalnie pacjentki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta