Licznik stażu do nabycia przywilejów bije na nowo po transferze
Dokumenty | Nie ma żadnych podstaw, aby w każdym przypadku zaliczać pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy do tego w przejmującej go firmie. Nie nakazują tego ani przepisy unijne, ani krajowe.
Problematykę skutków prawnych transferu przedsiębiorstwa lub jego części w sferze zatrudnienia reguluje unijna dyrektywy z 12 marca 2001 r. (2001/23/WE) w sprawie zbliżenia ustawodawstwa państw członkowskich w zakresie ochrony praw pracowników w razie przejścia przedsiębiorstw, zakładów pracy lub ich części. Jej zasadniczym celem była i pozostaje ochrona praw pracowniczych w procesach restrukturyzacji firm. Koncentruje się ona na kontynuowaniu zatrudnienia przez przyjęcie mechanizmu podmiotowego przekształcenia stosunku pracy (zmiana pracodawcy). Polega to na wstąpieniu nowego pracodawcy w prawa i obowiązki strony stosunku pracy.
Krajowe regulacje
Z dyrektywy (choćby z powodu jej ogólności) nie wynika natomiast, aby przedmiotem transferu etatowca do nowego pracodawcy był jego staż pracy w dotychczasowej firmie. I to w taki sposób, że podlega on automatycznemu wliczeniu do stażu, od którego zależą wszelkie uprawnienia pracownicze u przejmującego. Na brak takiego automatyzmu wskazuje pośrednio m.in. wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 6 września 2011 r. w sprawie C-108/10 (Ivana Scattolon/Ministero dell'Istruzione, dell'Università e della Ricerca).
Z regulacją unijną korespondują polskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta