W interesie małych firm budowlanych
Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty przedkłada zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w terminie siedmiu dni od dnia jej zawarcia.
Wprowadzone ustawą z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.) regulacje odnoszą się do udziału podwykonawców i dalszych podwykonawców w realizacji zamówień publicznych (weszły w życie 24 grudnia 2013 r.). Zmiana przepisów była reakcją prawodawcy na narastające problemy z zapłatą podwykonawcom należnego wynagrodzenia. Problem ten nasilił się podczas budowy dróg, autostrad oraz infrastruktury sportowej.
Ustawodawca w art. 2 ust. 9b p.z.p. wprowadził definicję podwykonawcy. Przez umowę o podwykonawstwo należy rozumieć umowę w formie pisemnej o charakterze odpłatnym. Jej przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane stanowiące część zamówienia publicznego. Umowa zawarta jest między wybranym przez zamawiającego wykonawcą a innym podmiotem (podwykonawcą), a w przypadku zamówień publicznych na roboty budowlane także między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą lub między dalszymi podwykonawcami. Podwykonawcą może być przedsiębiorca, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Przedmiotem umowy o podwykonawstwo jest wykonanie przedmiotu zamówienia publicznego, określonego w umowie pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, podlegającego odbiorowi przez zamawiającego. Zakresem tym nie są objęte natomiast świadczenia wprawdzie związane z wykonaniem przedmiotu zamówienia publicznego określonego w umowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta