Zwrot opłat za parking tylko do wysokości kilometrówki
Pojęcie „używanie samochodu" należy rozumieć szeroko. Uwzględnia ono zarówno wydatki czysto eksploatacyjne, jak i opłaty parkingowe czy autostradowe. Kwot takich nie można rozliczyć na zasadach ogólnych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 maja 2014 r. (III SA/Wa 3005/13).
Przedsiębiorstwo państwowe zawarło z pracownikami umowę, zgodnie z którą do podróży służbowych wykorzystują oni samochody prywatne. Podczas tych wyjazdów ponoszą koszty eksploatacji pojazdów, takie jak koszty paliwa, koszty zużycia pojazdu oraz koszty związane z korzystaniem z płatnych parkingów i autostrad. Zwrot każdego z tych kosztów pracownikom jest unormowany odrębnymi przepisami. We wniosku o interpretację indywidualną przedsiębiorstwo zadało pytanie, czy zwrot pracownikom opłat parkingowych i autostradowych jest kosztem uzyskania przychodu.
W opinii wnioskodawcy opłaty te nie są tożsame z kosztami bezpośrednimi „użytkowania samochodu" czy „przebiegu samochodu", które szacuje się na podstawie tzw. kilometrówki. Opłaty parkingowe oraz autostradowe należy uznać za koszty pośrednie użytkowania samochodu, wobec czego nie powinny zostać zaliczone do limitu wynikającego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta