Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys w strefie euro jeszcze się nie skończył

05 czerwca 2014 | Ekonomia | Maciej Stańczuk
Maciej Stańczuk
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Maciej Stańczuk

Z wielu państw strefy euro dotkniętych recesją docierają pozytywne informacje mogące wskazywać na przełamanie negatywnego trendu ostatnich lat i wyjście ze spowolnienia. Na otrąbienie końca kryzysu jest jednak za wcześnie – pisze ekonomista.

Do lata 2012 r. strefa euro była poważnie zagrożona upadkiem. Dzisiaj nastroje zmieniły się do tego stopnia, że nawet najwięksi pesymiści nie mówią o jej likwidacji, ale raczej o ciszy przed burzą. Jak zatem wygląda z obecnej perspektywy europejska rzeczywistość?

Dobre wieści to za mało

Pod koniec ubiegłego roku Irlandia ogłosiła, że nie potrzebuje więcej wsparcia z europejskiego mechanizmu pomocowego ESM. W tym samym czasie podobnie postąpiła Hiszpania, która na dodatek wydaje się odzyskiwać kontrolę nad sytuacją w swoim rozrośniętym sektorze bankowym. Na początku maja to samo ogłosiła Portugalia. Nawet Grecja oraz Cypr wyszły z niewielkimi emisjami własnymi na rynki kapitałowe. Może nie mamy jeszcze oznak euforii na rynkach, ale z pewnością nikt otwarcie – nawet Krzysztof Rybiński (ekonomista od dawna snujący czarne scenariusze dla euro – red.) – nie nawołuje do spekulacji na upadek strefy euro. Notabene co dzisiaj powiedzą klienci funduszu Eurogeddon... (uruchomiony w lutym 2012 r. fundusz, którego pomysłodawcą jest prof. Krzysztof Rybiński, miał zarobić na realizacji czarnego scenariusza dla strefy euro: bankructwa Włoch i wielu banków oraz głębokiej recesji i przeceny na rynkach akcji; w ostatnich 12 miesiącach Eurogeddon stracił 34,5 proc. – red.).

Prawdą jest, że sytuacja na rynkach finansowych w cztery lata po wybuchu kryzysu bardzo się uspokoiła. To przede...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9856

Wydanie: 9856

Spis treści
Zamów abonament