Co nowego w prawie
Poprzednie zestawienie opublikowane 10 kwietnia obejmowało przepisy, które ukazały się w Dzienniku Ustaw do końca marca. Minęły już prawie dwa miesiące, więc czas na kolejną porcję nowych regulacji. Nie ma w nich legislacyjnych fajerwerków. Jest za to sporo zmian, które były potrzebne w poszczególnych aktach prawnych.
Podatki
- Rozporządzenie ministra finansów o deklaracjach, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wzbogaciło się 1 kwietnia o pojazdy samochodowe wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej (VAT-26) (DzU z 26 marca, poz. 405).
- Polska zawarła kolejną umowę, tym razem z Singapurem, w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Umowa weszła w życie 6 lutego (DzU z 4 kwietnia, poz. 444).
- Podobna umowa dotyczy Malezji. Z tą różnicą, że obowiązuje od 22 kwietnia (DzU z 7 kwietnia, poz. 446).
- Kolejne trzy umowy także dotyczą unikania podwójnego opodatkowania. Są zawarte z rządem Republiki Korei (DzU z 8 maja, poz. 582), a dwie z Baliwatem Guernsey, z których jedna dotyczy unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym (DzU z 8 maja, poz. 580), a druga unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych (DzU z 8 maja, poz. 581). Wszystkie weszły w życie 23 maja.
- W tym roku minister finansów nie pobierze podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od świadczeń uzyskiwanych przez podatników w związku z ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta