Symboliczna dyrektywa wzmocni prawo do obrony
Choć formułowanie na poziomie unijnym zasady domniemania niewinności, ugruntowanej już w ustawodawstwach państw członkowskich, spotyka się z krytycznym podejściem, ekspert Fundacji Helsińskiej przekonuje, że jest to rozwiązanie słuszne.
Parlament Europejski ogłosił niedawno projekt dyrektywy o zasadzie domniemania niewinności. Jest to kolejny etap realizacji Programu Sztokholmskiego służącego wzmocnieniu prawa do obrony w sprawach karnych. Powstaje jednak pytanie, czy w ogóle dyrektywa dotycząca tej kluczowej dla procesu karnego zasady jest potrzebna i czy harmonizacja standardów na poziomie unijnym ma sens. Zdania w tej kwestii są podzielone.
Celem zaproponowanej dyrektywy jest ustanowienie minimalnych gwarancji dla podejrzanych i oskarżonych do traktowania ich jako niewinnych, dopóki popełnienie czynu nie zostanie im udowodnione i stwierdzone prawomocnym wyrokiem. W projekcie dyrektywy wymieniono takie gwarancje, jak: prawo do nieobciążania siebie winą, prawo do odmowy współpracy oraz prawo do odmowy składania wyjaśnień, zasadę, że ciężar dowodu spoczywa na oskarżeniu, a każdą uzasadnioną wątpliwość należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego. Ponadto dyrektywa za adresatów zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta