Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można sprostować zgłoszenie celne

05 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Maciej Rembowski

W momencie zwolnienia zaimportowanego oleju napędowego do procedury celnej organy tracą możliwość weryfikacji jego stanu.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 3 kwietnia 2014 r. (III Sa/Gd 68/14).

Spółka importowała olej napędowy z Rosji i w zgłoszeniu celnym zadeklarowała ilość towaru według danych z konosamentu. Po zwolnieniu towaru i przetransportowaniu go rurociągami ze statku do składu podatkowego spółka zważyła towar, co wykazało inną jego ilość niż zapisana w konosamencie. W związku z tym spółka wystąpiła o sprostowanie zgłoszenia celnego. Jako dowód przedstawiła raport sporządzony na jej zlecenie przez niezależny i wyspecjalizowany podmiot, zawierający precyzyjny pomiar przemieszczonej ilości oleju.

Organy celne odmówiły praw do korekty po zwolnieniu towaru. Towar nie mógł być już monitorowany, a późniejszy pomiar wykonany przez prywatną firmę nastąpił w czasie, gdy na jego stan mogły wpłynąć różne czynniki – od atmosferycznych po możliwą manipulację towarem. Zdaniem organu, wnioskowana zmiana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9856

Wydanie: 9856

Spis treści
Zamów abonament