Spółka pożyczająca pieniądze jednostce zależnej zapłaci VAT
Odsetki otrzymane przez spółkę z tytułu pożyczek udzielonych firmie powiązanej nie podlegają wyłączeniu z zakresu podatku od towarów i usług. Nie wynikają one bowiem z samego posiadania majątku, lecz są wynagrodzeniem za udostępnienie kapitału osobie trzeciej.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 maja 2014 r. (I FSK 952/13).
Spółka rozważa uwzględnienie w swoim statucie informacji, że przedmiot jej działalności obejmuje także „pozostałe formy udzielania kredytów". W świetle tego zdarzenia przyszłego wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Zapytała w nim, czy kwota odsetek uzyskanych z tytułu udzielania pożyczek podmiotom powiązanym może być uznana za obrót wynikający z czynności dokonywanych sporadycznie w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT.
W ocenie spółki wartość obrotu z tytułu pożyczek udzielonych na rzecz spółki dominującej powinna zostać uznana za obrót uzyskany z tytułu czynności dokonywanych sporadycznie. Przepisy ustawy o VAT nie precyzują, co należy rozumieć przez „sporadyczne dokonywanie czynności".
W wydanej interpretacji organ uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe. Podkreślił, że choć spółka określa udzielanie pożyczek jako incydentalne, to wykonywane przez nią czynności niewątpliwie będą nosiły cechy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta