Więcej w pracy niż nad morzem
Tylko co druga mała firma będzie w te wakacje pracować normalnie – wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Idea Banku. Co trzeci przedsiębiorca szykuje się na cykliczny wzrost aktywności.
Okres wakacyjny to dla biznesu czas szczególny. Jedne firmy wygaszają aktywność ze względu na specyfikę rynku, na którym działają, inne z kolei wchodzą w roczne apogeum obrotów. Klasyczne przykłady dla pierwszej grupy to edukacja i szkolenia oraz biznesy związane ze sportami zimowymi. Druga jest natomiast reprezentowana przede wszystkim przez branżę turystyczną i bliską jej gastronomię czy handel, a także biznesy związane z letnimi sportami. Są też firmy, które co prawda nie działają na cyklicznych rynkach, ale z powodu urlopów pracowników też są zmuszone nieco ograniczyć swoją aktywność.
Działalność można zawiesić
Przedsiębiorcy, którzy reprezentują dwa skrajne warianty, czyli tacy, którzy w czasie wakacji w ogóle nie osiągają przychodów, albo tacy, dla których wakacje są jedynym okresem w roku, kiedy firma zarabia, mogą skorzystać z opcji formalnego zawieszenia działalności (na okres wakacji albo pozostałą część roku). Firmę można zawiesić na dwa lata, chyba że przerwa związana jest z wychowywaniem dziecka, wtedy ten czas może być dłuższy. Dotyczy to firm, które nie zatrudniają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta