O tym, czy firma jest mikro, mała czy średnia, decyduje także czas
Przy ustalaniu wielkości firmy należy uwzględnić liczbę zatrudnionych oraz jej wyniki finansowe. Jednorazowe i krótkotrwałe zmiany nie muszą oznaczać utraty obecnego statusu.
Wszystkie przedsiębiorstwa można zaliczyć do dużych albo do kategorii MSP, czyli małych i średnich firm. W tej ostatniej grupie da się wyróżnić mikroprzedsiębiorstwa, małe firmy i średniej wielkości podmioty gospodarcze. O wszystkim decyduje liczba zatrudnionych osób oraz takie wskaźniki finansowe jak roczny obrót i roczny bilans. Wygląda to następująco: dużym przedsiębiorstwem będzie firma, w której zatrudnienie wynosi co najmniej 250 osób. Średniej wielkości firma to taka, w której pracuje maksymalnie 249 osób.
Za małą może być uznana taka, w której zatrudnienie nie przekracza 49 osób. I wreszcie mikroprzedsiębiorstwo to taki podmiot, w którym pracuje maksymalnie dziewięć osób. Jeśli chodzi o wskaźniki finansowe, wygląda to następująco: dużym podmiotem będzie ten, w którym roczny obrót i całkowity bilans przekraczają odpowiednio (i jednocześnie) 50 mln euro i 43 mln euro. Jeżeli wynoszą dokładnie tyle lub mniej, firma może się uważać za średnią....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta