Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W cieniu Boko Haram

19 lipca 2014 | Plus Minus | Marek Garztecki
Nagranie z września 2013 roku. Abubakar Shekau (w środku), nowy przywódca Boko Haram, ma powód do drwin:  światowe agencje właśnie ogłosiły, że zginął
źródło: AFP
Nagranie z września 2013 roku. Abubakar Shekau (w środku), nowy przywódca Boko Haram, ma powód do drwin: światowe agencje właśnie ogłosiły, że zginął
Matki dziewczynek z Chibok: większość nie znajdzie pocieszenia
źródło: AFP
Matki dziewczynek z Chibok: większość nie znajdzie pocieszenia
Olusegun Obasanjo (w środku): nie zdołał zjednoczyć kraju
źródło: AFP
Olusegun Obasanjo (w środku): nie zdołał zjednoczyć kraju

Niedawne uprowadzenie kilkuset dzieci przez islamistów wstrząsnęło światem. Ale Nigeria czeka na pokój już  od kilkudziesięciu lat.

Atak przyszedł nagle. Bandyci Boko Haram otoczyli miasteczko Chibok nocą z 14 na 15 kwietnia. Ich głównym celem był internat żeńskiego gimnazjum, w którym przebywały dziewczynki z okolicznych szkół zdające egzaminy końcowe. Napastnicy zabili 16 osób personelu, zniszczyli szkołę oraz wszystkie budynki użyteczności publicznej i porwali uczennice. Niektórym udało się w zamieszaniu uciec, ale 276 dziewczynek zostało uprowadzonych.

Minął niemal tydzień, zanim tę tragedię dostrzegły lokalne media. Początkowo dużo więcej zainteresowania dziennikarzy i władz wzbudził zamach na dworcu autobusowym na przedmieściach Abudży, stolicy Nigerii, gdzie tego samego dnia zginęło około 90 osób. Dopiero demonstracja rodziców porwanych uczennic protestujących przeciwko bezczynności władz przebiła się do mediów społecznościowych. Akcja „oddajcie nam nasze dziewczynki" uzyskała w ciągu kilku dni 2,3 miliona tweetów, w tym wielu osobistości, takich jak żona prezydenta Obamy.

Oburzenie wywołane napadem na Chibok przydało samej Boko Haram więcej rozgłosu niż uprzednie pięć lat prowadzonych przez nią akcji terrorystycznych. Do tego bowiem momentu większa część opinii międzynarodowej traktowała je jako jeszcze jeden brutalny epizod w, naznaczonej krwią tysięcy ofiar, historii państwa nigeryjskiego.

Czterdziestoletnia wojna domowa

Od uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9893

Wydanie: 9893

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament