Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierownika łatwiej zwolnić

21 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

HIERARCHIA | Zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach bądź przełożonych innych pracowników ocenia się według surowszych kryteriów, a szef może od nich wymagać więcej niż od szeregowych etatowców.

Przy przyczynach wypowiedzenia kodeks pracy nie rozróżnia zwykłego pracownika i tego, który piastuje funkcję kierowniczą. Nie oznacza to jednak, że przy ocenie przydatności tych osób w zakładzie będą stosowane te same kryteria. Niewykluczone, że identyczne uchybienie zwykłego pracownika zakończy się karą porządkową, a przełożonego – wymówieniem. Wynika to z prostego faktu: od kierownika lub osoby wykonującej pracę na samodzielnym stanowisku wolno wymagać więcej.

Potwierdza to pkt V uchwały pełnego składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 27 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85), zawierającej wytyczne dotyczące wykładni art. 45 k.p. i praktyki sądowej stosowania tego przepisu co do zasadności wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

Przykład idzie z góry

Do pracowników na stanowiskach kierowniczych i samodzielnych należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9894

Wydanie: 9894

Spis treści
Zamów abonament